Program konference
Středa 13. 11. 2024
8:30 - 9:00 Prezence účastníků
9:00 - 11:30 Úvod konference
11:30 - 12:30 Oběd
12:30 – 15:15
Středa 13. 11. 2024
I. blok přednášek
9:00 Společné jednání
Moderuje Leona Petrová, Česká společnost pro jakost
Pět trendů v nabídce potravin v Česku
Tomáš Prouza, prezident, Svaz obchodu a cestovního ruchu
Jak se mění požadavky zákazníků po konci inflační krize? Jak je pro ně důležitá kvalita a životní styl? A co mohou udělat obchody, aby na nové trendy dokázaly zareagovat?
Aktuality v oblasti potravinového práva
Martin Štěpánek, Ministerstvo zemědělství
Legislativní tvorba, nebo také legislativní proces, je postup, kterým se připravují, tvoří, projednávají a schvalují právní předpisy. Je důležité si uvědomit, že právní předpisy nejsou aktualizovány pouze na základě požadavků a změn evropských legislativních norem. Tento proces je mnohem komplexnější a zahrnuje také integraci zkušeností a nových poznatků, které přicházejí například od dozorových orgánů nebo z praxe provozovatelů potravinářských podniků. Legislativní tvorba je dynamický a kontinuální proces, který se neustále vyvíjí. Nové poznatky a zkušenosti z praxe nám umožňují reagovat na aktuální potřeby společnosti a zajišťovat, že právní rámec zůstává relevantní a efektivní. Tento přístup nám umožňuje nejen plnit evropské legislativní požadavky, ale také reflektovat specifické potřeby a výzvy, které se objevují na národní úrovni. Z tohoto důvodu lůze konstatovat, že legislativní proces je kontinuální proces, jenž však z pohledu resortu zemědělství ve svém důsledku musí naplňovat a vyvažovat aspekty jak ochrany končeného spotřebitele, tak zachování konkurenceschopnosti potravinářských podniků.
Přehled výsledků kontrolní činnosti Státní zemědělské a potravinářské inspekce
Michaela Mezerová, Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Kontroly potravinářských provozů ze strany Státní zemědělské a potravinářské inspekce zahrnují kontroly přímo ve výrobě, ale i kontroly při distribuci a prodeji potravin v obchodech a provozovnách společného stravování. Problematická místa lze najít ve všech zmiňovaných oblastech, ať už jde o bezpečnost či jakost potravin, hygienu, kvalitu provozně technického vybavení, označování, ale i v oblasti obecných požadavků na potraviny (např. dvojí kvalita)
Nejčastější neshody z IFS auditů a jak jim předcházet
Veronika Hyžíková, DQS Slovakia
Prezentace se zaměřuje na identifikaci nejčastějších neshod zjištěných při auditech podle standardu IFS (International Featured Standards), které se objevují v potravinářských společnostech. Prozkoumáme konkrétní oblasti, kde audity pravidelně odhalují nedostatky, jako jsou problémy s dokumentací, hygienickými standardy, správou alergenních látek a kontrolou kvality.
Dále se budeme věnovat doporučeným postupům a preventivním opatřením, která mohou firmám pomoci těmto neshodám předcházet. Představíme konkrétní kroky, jako je důkladné školení zaměstnanců, pravidelná interní kontrola a zlepšení procesů sledování a řízení kvality. Cílem je poskytnout praktické rady a nástroje, které pomohou zlepšit celkovou úroveň dodržování norem IFS a zajistit vyšší míru bezpečnosti a kvality potravin.
Prezentace je určena pro manažery kvality, interní auditory a všechny, kteří se podílejí na zajištění dodržování norem v potravinářském průmyslu.
II. blok přednášek
12:30 Společné jednání
Moderuje Leona Petrová, Česká společnost pro jakost
GLOBALG.A.P. standard nejen pro farmáře
Jakub Stibůrek, Česká společnost pro jakost
O moderním zemědělství lze smýšlet jako o multidisciplinárním odvětví, jehož pouhým cílem není vyprodukovat zdravotně nezávadnou plodinu, ale rovněž zajistit udržitelnost produkce při bezpečných a férových pracovních podmínkách. Komplexní řešení přináší GLOBALG.A.P. se svými celosvětově uznávanými standardy podporujícími obchod se zemědělskými produkty.
Řízení dodavatelů v potravinářském podniku
Martina Frolíková, Orkla (Vitana)
Od pole až na váš stůl- jak vybíráme dodavatele, jaké nástroje používáme, proč jsme zamítli a jak jsme propojili se sustainabilitou.
Kvalita není žádná věda
Petr Kosiner, šéfkuchař společnosti Knedlíky Láznička
Vladimír Zikmunda, investor a jednatel Knedlíky Láznička
Vyrobit velmi kvalitní knedlíky byla ta snadnější část. Mnohem obtížnější bylo přesvědčit o kvalitě potenciální zákazníky a produkci úspěšně prodat.
Jak může diskontní řetězec předcházet vzniku potravinového odpadu?
Jaroslav Koláček, Penny Market
V rámci strategie udržitelnosti patří k jedné z dlouhodobých priorit řetězce PENNY i předcházení vzniku potravinového odpadu. Mezi nejviditelnější aktivity v této oblasti patří spolupráce s platformou NESNĚZENO. Zároveň jednou z dlouhodobých aktivit je spolupráce s Českou federací potravinových bank. Nástrojů ale řetězec využívá celou řadu. Chcete se dozvědět více? Přijďte si poslechnout příspěvek.
AI technologiemi k udržitelnosti při pěstování rajčat
Matěj Sklenář, Farma Ráječek
Díky umělé inteligenci v pěstování rajčat dokážeme předpovídat sklizeň několik týdnů dopředu a včas detekovat choroby nebo škůdce. To nám umožňuje minimalizovat použití chemické ochrany a snižovat plýtvání při nadprodukci.